Ласло Краус |
ИР4ПС/СИ3ПС Испит 20. 1. 2010. |
---|
Одговорити концизно (једна до две реченице) и прецизно на следећа питања:
a) Шта представља и који симбол се користи за конектор на дијаграму сложене структуре?
б) Који пројектни узорак би требало користити ако би се велики број појављивања неког објекта у неком контексту могао заменити референцама на један дељени објекат? Приложити класни дијаграм структуре узорка.
в) У чему су сличност и разлика узорака Фасада (Facade) и Посредник (Mediator)?
Датотека има име, величину, време стварања и време последњег мењања који могу да се дохвате. Време се представља дугим целим бројем. Датотека може да се отвори за приступ и уништи. Обична датотека је датотека у коју може да се уписује и из које може да се чита садржај. Фасцикла је датотека која садржи произвољан број датотека. Пречица је датотека која само указује на задату циљну датотеку и садржи пуно име циљне датотеке. Систем датотека садржи једну фасциклу која представља корен целокупног система датотека. Једна од фасцикли у систему је текућа фасцикла и све операције у систему се подразумевано изводе у тој фасцикли. Свака датотека припада некој фасцикли која се задаје приликом стварања датотеке и назива се родитељем датотеке. Може да се одреди пуно име датотеке које садржи имена фасцикли од корене фасцикле система до непосредног родитеља датотеке и имена саме датотеке. Датотека може да се преименује, копира или премести у другу фасциклу. Приликом премештања, односно уништавања, датотеке морају се ажурирати, односно уништити, све пречице које указују на ту датотеку. Фасцикли може, једна по једна, да се дода и избаци произвољан број датотека и може да се одреди укупна величина свих садржаних датотека. Отварањем фасцикле иста постаје текућа фасцикла система. Приликом стварања пречице задаје се и циљна датотека на коју она показује. Оварање пречице подразумева отварање циљне датотеке. Систем датотека има име. Може да се дохвати име и капацитет система и да се одреди укупна величина свих датотека у систему. Систему, у текућој фасцикли, може да се дода нова датотека, да се отвори или уништи датотека задатог имена и да се одреди укупна величина текуће фасцикле. Систем се ускладиштава на медијуму који има одређени капацитет који може да се дохвати. На медијуму може да се заузме и ослободи простор задате величине, да се дохвати укупна величина тренутно заузетог простора на медијуму, да се чита и пише по медијуму. Диск је медијум.
Пројектовати на језику UML модел описаног система. Користити познате пројектне узорке или њихове модификације, јасно их назначити и дискутовати одступања од оригиналних узорака. Приложити дијаграм класа, дијаграм пакета, дијаграм активности премештања датотеке у другу фасциклу и дијаграм компонената под претпоставком да свакој класи одговара посебна компонента (нпр. .class датотека преведеног програма на језику Java).
Copyright © 2010, Laslo Kraus
Последња ревизија: 1.9.2010.