←
↑
⇑
↓
→
Ласло Краус |
ИР2ОО2/СИ2ОО2
Испит
29. 8. 2011.
|
Аутори: Игор Тартаља, Ђорђе Ђурђевић и Ласло Краус
Задаци: 1
2
| Напоменe
Поставка задатка 1 (укупно 30 поена)
(⇒ почетак)
Одговорити концизно (по једна или две реченице) и прецизно на следећа питaња:
а) (Java) Захваљујући којем механизму су програми писани на Јави робуснији од програма писаних на језику C++? Објаснити разлог.
б) (C#) Коју операцију обавља оператор is
и који оператор језика Јава одговара овом оператору?
в) (C#) Који проблем се може појавити у Јави приликом додавања метода у основној класи за коју постоји изведена класа и како се спречава у језику C#?
Поставка задатка 2 (70 поена)
(⇒ почетак)
Написати на језику Java следећи пакет типова (грешке пријављивати изузецима опремљеним текстовима порука):
- (20 поена) Излазу може да се дохвати реална вредност типа
double
.
- Активан уређај понавља одређену активност, а између два понављања чека задато време [ms]. Рад уређаја може да се привремено заустави, настави или дефинитивно прекине.
- (25 поена) Генератор је уређај који остварује излаз. Активност генератора је одређивање вредности функције sin(ω⋅t), где је ω [rad/s] кружна учестаност, која се може постављати, а t [s] време протекло од њеног последњег постављања. Излаз генератора има тренутну вредност ове функције.
- Квантизатор је уређај који остварује излаз. Ствара се задавањем реалног корака квантизације и излаза чија се вредност квантификује. Грешка је ако је корак ≤0. Активност се састоји редом из следећих корака: дохватање вредности придруженог излаза, целобројно дељење дохваћене вредности кораком квантизације, множење кораком квантизације. Излаз квантизатора је добијена вредност.
- (25 поена) Приказивач је платно (
Canvas
) које садржи низ реалних бројева задатог капацитета чији су сви елементи на почетку једнаки нули. Приказивачу се може додати нова вредност коју он смешта у низ по принципу кружног бафера (уз избацивање најстарије вредности) и исцртава садржај целог низа по редоследу додавања вредности. Елементи низа треба да су распоређени по целој ширини платна, а опсег вредности [−1, 1] да заузима целу висину платна.
- Осцилоскоп је уређај који садржи задати број приказивача и веза са излазима. Ствара се празан, након чега се под задатим индексом могу поставити парови приказивач-излаз (грешка је ако је индекс неисправан). Активност се састоји од читања вредности свих повезаних излаза и уписа прочитаних вредности у одговарајуће приказиваче. Ако приказивач или излаз под неким индексом нису задати, прелази се на наредни пар.
- Програм на графичкој корисничкој површи према слици управља радом једног система уређаја који се састоји од једног генератора почетне кружне учестаности 0.5 rad/s, са временом чекања 5 ms, једног квантизатора са кораком квантизације 0.3 и са временом чекања 7 ms, као и једног осцилоскопа са временом чекања 25 ms, који садржи два приказивача и повезан је са два излаза (генератора и квантизатора). Приказивачи памте 200 вредности. Један од приказивача (горњи на слици) приказује вредности добијене од генератора. Други приказује вредности добијене од квантизатора. Расположиве фреквенције су 0.1, 0.25, 0.5 и 1 rad/s. Промена параметра фреквенције има тренутно дејство.
- Испит траје 180 минута.
- Рад се предаје искључиво у факултетској вежбанци за испите (-5 поена за неадекватну вежбанку). Није дозвољено имати поред себе друге листове папира.
- Дозвољена је употреба Подсетника за AWT.
- Водити рачуна о уредности. Нечитки делови текста ће бити третирани као непостојећи. Решења задатака навести по гoрњем редоследу (-1 поен за лош редослед). Препоручује се рад обичном графитном оловком.
(⇒ почетак)
←
↑
⇑
↓
→
Аутор: Ласло Краус
Е-пошта: kraus@etf.rs
Copyright © 2011, Laslo Kraus
Последња ревизија: 4.11.2011.