Elektrotehnicki fakultet, Beograd  Laslo Kraus
Igor Tartalja

Zbirka zadataka
iz Projektovanja softvera

Treće, dopunjeno izdanje


3. izdanje

2. izdanje

1. izdanje

Ova zbirka sadrži sve zadatke koji su u toku školske 2012/13. godine rađeni na vežbama iz predmeta Projektovanje softvera na četvrtoj godini Odseka za računarsku tehniku i informatiku, odnosno na trećoj godini Odseka za softversko inženjerstvo Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Pored toga, uključeni su zadaci i pitanja sa većine kolokvijuma i ispita. Iako je prvenstveno namenjena studentima Elektrotehničkog fakulteta koji prate predmet Projektovanje softvera, zbirka može biti od koristi i drugima, koji uče da projektuju softver modelovanjem na jeziku UML, uz primenu projektnih uzoraka.

U odnosu na prvo i drugo izdanje zbirke dodati su zadaci sa kolokvijuma Odseka za računarsku tehniku i informatiku {K}, prvog i drugog kolokvijuma Odseka za softversko inženjerstvo {K1, K2} i ispita oba odseka {I}. Nekoliko ispitnih zadataka je nastalo na osnovu ideja kolega Žarka Stanisavljevića {Ž.S.}, Nemanje Kojića {N.K.}, Živojina Šuštrana {Ž.Š.} i Đorđa Đurđevića {Đ.Đ.}.

Prvi deo zbirke sadrži rešene zadatke, organizovane na način da prate auditorne vežbe iz predmeta, i većina njih se radi na vežbama u toku semestra. Svrha ovog dela zbirke je da studentima olakša praćenje nastave. Zadaci su priloženi u zatečenom obliku u kojem se koriste u toku izvođenja vežbi. To znači da je uz pojedina rešenja priloženo vrlo malo dopunskih objašnjenja i to prvenstveno u obliku slika ili formula. Zbog toga se studentima izričito preporučuje redovno pohađanje vežbi u toku nastave, gde će dobiti usmena objašnjenja za lakše razumevanje pojedinih zadataka.

U drugom delu zbirke nalaze se ispitni zadaci bez rešenja. Namenjeni su za samostalno rešavanje u toku priprema za ispite.

U trećem delu zbirke nalaze se pitanja za proveru znanja, sa ispita i kolokvijuma u periodu na predmetu. Pitanja su uređena tematski, ali se napominje da ona ne čine skupove pitanja koji potpuno pokrivaju odgovarajuće teme. Odgovori na pitanja koji se očekuju od studenata na kolokvijumima i ispitima treba da budu jezgroviti i precizni. Primer odgovora na nekoliko pitanja, priložen je na kraju ovog dela.

Iako su problemi koncipirani i formulisana na način da rešenja ne zavise od konkretnog alata za projektovanje softvera, za njihovo rešavanje korišćen je alat za modelovanje StarUML 5.0.2, koji može da se preuzme sa adrese http://staruml.sourceforge.net/ i besplatno koristi. Skreće se pažnja na to da StarUML nije potpuno kompatibilan sa jezikom UML verzije 2, kao i da ima programskih grešaka (naročito u generisanju koda), ali je u kategoriji besplatnih alata jedan od najudobnijih za korišćenje i najbolje pokriva standard UML2.

Svoja zapažanja čitaoci mogu da upute autorima elektronskom poštom na adrese kraus@etf.rs i tartalja@etf.rs.

Sadržaj:
  • Rešeni zadaci
  • Ispitni zadaci
  • Ispitna pitanja

Ispravke uočenih grešaka u zbirci:

Akademska misao, Beograd, 2007, 2009, 2013

         
Autor: Laslo Kraus
E-pošta: kraus@etf.rs

Copyright © 2013, Laslo Kraus
Poslednja revizija: 3.10.2013.