Ласло Краус |
СИ3ПС Други колоквијум 29. 11. 2011. |
---|
Одговорити концизно (по једна или две реченице) и прецизно на следећа питaња везана за UML:
a) Које ствари на дијаграму случајева коришћења се могу повезати релацијом која се означава пуном линијом и како се назива та релација?
б) Како су дефинисани аутомати Муровог (Moor), односно Милијевог (Mealy) типа и која врста аутомата се представља на дијаграмима стања?
в) Које врсте Адаптера постоје и шта се назива двосмерним адаптером?
Пројектовати решење следећег проблема на језику UML:
Физичка величина има назив, вредност и јединицу мере. Активан мерач може да измери и запамти вредност физичке величине до очитавања. Он врши мерење задатом периодом. Резултат очитавања мерача је физичка величина. Мерачи температуре, притиска и влаге мере одговарајуће физичке величине. Мерно место је описанo именом и просторним координатама. Опремљено је мерачима који му се појединачно додају (највише 3). Може се дохватити поједини мерач. Мерачи на мерном месту могу да се очитавају различитим редоследом и то према редоследу додавања или према абецедном редоследу физичких величина. Резултат мерења на мерном месту садржи име мерног места и збирку физичких величина које се додају појединачно. Активан рачунар циклички врши неку обраду. Радна станица је рачунар који поседује сандуче за одлагање произвољног броја резултата мерења. Радна станица дохвата резултате мерења из сандучета ради приказивања физичких величина, при чему их сандуче испоручује или по редоследу приспећа, или најпре последњи приспели. Контролер је рачунар који има задато мерно место и редослед очитавања мерача. Он очитава све мераче на датом мерном месту, открива промену физичке величине и формира резултат мерења. Контролеру могу да се придруже радне станице на којима се приказују промене физичких величина на мерном месту. Контролер шаље радној станици резултате мерења, само када постоји промена неке физичке величине, а радна станица их смешта у своје поштанско сандуче ради каснијег приказивања.
Приложити:
Copyright © 2012, Laslo Kraus
Последња ревизија: 23.10.2012.