Elektrotehnicki fakultet, Beograd  Ласло Краус ПЈМП
Интегрални испит
21. 9. 2000.

Аутори: Игор Тартаља и Ласло Краус

Задаци: 1.1 1.2 1.3 2.4 2.5 | Напоменe

Поставка задатка 1.1 (35 поена) ( почетак)

Fct је апстрактна класа која поседује методе за израчунавање вредности реалне функције са једним реалним аргументом f(x) (оператор ()) и за израчунавање вредности неодређеног интеграла те функције F(x) (оператор [], у случају да не постоји израз за неодређени интеграл, пријављује изузетак). Sin je изведена класа која израчунава вредност функције sin x и њеног интеграла –cos x. Oscil је изведена класа која израчунава вредност пригушених осцилација e-0.1x sin x, а не може да израчуна неодређени интеграл те функције. Integral је класа која садржи неку функцију (објекат типа Fct) и поседује методу за израчунавање одређеног интеграла те функције за задати опсег независне променљиве a≤x≤b (оператор ()) према тачној формули F(b)–F(a) ако може, иначе помоћу приближне фoрмуле (f(x0)+f(x1)+...+f(xN–1))×dx где су: dx=(ba)/N, xi=a+i×dx, N константа уграђена у класу. Пројектовати на језику C++ описани систем класа.

Саставити на језику C++ главни програм за испитивање пројектованог система класа. Једним извршавањем програма израчунава се одређени интеграл једне од две предвиђене функције унутар једног задатог опсега независне променљиве. Сви потребни подаци уносе се као параметри главног програма у реду команде за покретање програма.

Поставка задатка 1.2 (10 поена) ( почетак)

Низ битова који представља кодирану поруку дат је у хексадецималној нотацији: 4C4A8052814A. Ако се зна да је за кодирање примењен LZW поступак, и ако се зна да је алфабет ASCII скуп знакова, при чему су кодови у почетној табели LZW поступка дати са 8 битова, одредити оригиналну словну поруку. Приложен је део ASCII табеле: [NUL]=0, [SOH]=1, ..., 'A'=65=4116, 'B'=66=4216, ..., 'I'=73=4A16, 'J'=74=4B16, 'K'=75=4C16, ..., 'R'=82=5216, ..., 'Z'=90=5A16, ..., [DEL]=127=7F16

Поставка задатка 1.3 (5 поена) ( почетак)

Објаснити поступак генерисања псеудослучајних бројева произвољне расподеле дискретне случајне променљиве коришћењем генератора униформне расподеле.

Поставка задатка 2.4 (30 поена) ( почетак)

Пројектовати на језику Java пакет класа који садржи све класе из задатка 1.1 (уместо операторских функција правити обичне функције) и саставити главни програм за испитивање пројектованог система класа као у задатку 1.1.

Поставка задатка 2.5 (20 поена) ( почетак)

Дугачки позитивни цели бројеви представљају се у облику низа бајтова чији елементи садрже по једну децималну цифру у бинарном облику. Саставити потпрограм на симболичком машинском језику за IBM-PC, који може да се позива из програма писаног на језику C, за множење једног дугачког целог броја једнобајтним целим бројем. Користити велики меморијски модел (далеки позиви и далеки показивачи).

Саставити на језику C++ главни програм који, коришћењем горњег потпрограма, израчунава n!. Вредност n читати преко главног улаза и резултат исписати преко главног излаза.


Напоменe ( почетак)

( почетак)
         
Аутор: Ласло Краус
Е-пошта: kraus@etf.rs

Copyright © 2001, Laslo Kraus
Последња ревизија: 15.7.2001.