Elektrotehnicki fakultet, Beograd  Ласло Краус ПЈМП
Интегрални испит
9. 3. 2000.

Аутори: Владан Девеџић и Ласло Краус

Задаци: 1.1 1.2 1.3 1.4 2.5 2.6 | Напоменe

Поставка задатка 1.1 (15 поена) ( почетак)

Саставити потпрограм за генерисање псеудослучајних бројева чија је густина расподеле вероватноће приказана на слици. На располагању стоји генератор псеудослучајних бројева са униформном расподелом.

Поставка задатка 1.2 (10 поена) ( почетак)

Симболи A, B, C и D кодирају се са по два бита 00, 01, 10 i 11. Извршити компресију низа симбола BACA BBCA ACDC применом динамичког Huffan-овог поступка.

Поставка задатка 1.3 (15 поена) ( почетак)

Саставити програм који помоћу графичког система GKS врши цртање шаховске табле са 8x8 поља највеће могуће величине.

Поставка задатка 1.4 (10 поена) ( почетак)

Саставити правила на Prolog-у којима се у задатом низу бројева сваки подниз међусобно једнаких бројева сведе на један примерак тог броја. На пример, следећа реалција треба да важи: redukcija([1, 2, 2, 3, 1, 1, 1, 4, 4], [1, 2, 3, 1, 4]).

Поставка задатка 2.5 (30 поена) ( почетак)

Податке о особи чине његово име, датум рођења и адреса становања. Ђак је особа за коју се додатно зна назив школе и разред који похађа. Пројектовати на језику C++ класе које омогућавају унифицирану обраду података о наведеним категоријама особа. Предвидети могућност иницијализације објеката са и без података, уништавање објеката и оператор за исписивање садржаја објеката. Знаковне податке смештати у динамичку зону меморије.

Саставити на језику C++ главни програм који прочита податке о низу особа произвољних категорија и после их исписује по обрнутом редоследу.

Поставка задатка 2.6 (20 поена) ( почетак)

Саставити на симболичком машинском језику за IBM-PC потпрограм, који може да се позива из програма писаног на језику C, за претварање великих слова у мала слова у задатом знаковном низу. Користити мали меморијски модел (блиски позиви и блиски показивачи, име сегмента за наредбе је _text).

Саставити на језику C++ главни програм који примењује претходни потпрограм на сваку линију текста који чита преко главног улаза. Текст се завршава сигналом за крај датотеке.


Напоменe ( почетак)

( почетак)
         
Аутор: Ласло Краус
Е-пошта: kraus@etf.rs

Copyright © 2001, Laslo Kraus
Последња ревизија: 15.7.2001.